Umývať auto v autoumyvárni je asi pre každého bežná vec. Niekto ho umýva každé dva týždne, niekto raz za mesiac. Ale pristupuje sa aspoň z polovice tak často aj k čisteniu jeho interiéru? Aj keď to môže byť o čosi pracnejšia práca, ako nechať auto v umývačke, z času na čas by ste sa mali venovať aj vnútrajšku vašeho vozidla. Tipy, ako správne a dôkladne vyčistiť interiér auta, a na čo si dať pri tom pozor, sa dozviete v tomto článku.
Prečo je vôbec potrebné čistiť interiér auta?
Čistenie interiéru auta má niekoľko významných dôvodov. V prvom rade treba poznamenať, že pravidelným čistením interiéru auta nehľadíme len na estetiku, ale aj na dôležitosť pre vaše zdravie, bezpečnosť a pohodlie. Údržba a čistenie interiéru auta, je pre vodiča ale aj spolucestujúcich veľmi dôležitá.
Je vhodné si uvedomiť, že vo vašom aute sa môže po určitom čase nachádzať množstvo baktérií, prachu alebo roztočov, aj keď to na prvý pohľad nemusí byť vôbec vidieť. Takéto typy alergénov tak môžu spôsobovať rôzne respiračné problémy či alergie. A preto práve pravidelné čistenie interiéru vám môže pomôcť výrazne znížiť tieto riziká, a umožní vám sa tak cítiť vo vašom vozidle príjemnejšie a zdravšie.
Samozrejme, čistením interiéru vozidla chceme docieliť aj zlepšenie vzhľadu, pohodlia, ale aj bezpečnosti. Predsa len, zamazané okná či nejasné zrkadlá, môžu niekedy ohroziť vašu jazdu. Preto je potrebné odstraňovať všetky škvrny a nečistoty vo vašom vozidle, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť bezpečnosť jazdy, a potom aj vy sa v ňom budete cítiť lepšie, pohodlnejšie a hlavne bezpečnejšie.
S čím treba pred začatím čistenia rátať?
Na začiatok je potrebné vedieť, čo všetko bude táto práca obnášať. Čo sa týka náročnosti práce, tak čistenie interiéru auta je v podstate bežná vec a nie je k nej treba žiadne profesionálnejšie zručnosti. Treba však rátať, že ak sa do komplexného čistenia pustí jeden človek, tak to môže z časového hľadiska trvať aj viac ako 6 hodín.
Ak nemáte k dispozícii žiadny materiál, tak aj z finančného hľadiska je to relatívne nenáročne a vojdete sa do približne 20 eur. Zadovážiť si treba univerzálny čistič, čistič na poťahy, lesk na palubnú dosku, kefový nadstavec a kľudne aj obyčajný kuchynský saponát.
Príprava
Ešte predtým, ako sa pustíte do práce, si spravte pracovný priestor okolo auta. Následne dajte všetky veci z auta preč, aby ste sa potom zbytočne nezdržiavali pri ich presúvaní. V prípade, že chcete dôkladne vyčistiť váš interiér, tak netreba opomenúť ani priestor pre rezervu. A ak zvažujete aj vybratie sedadiel, pripravte si naň vhodné náradie a aj plochu, kam sedadlá uložíte. Ak by sa jednalo o sedadlá, ktoré sú vybavené vyhrievaním alebo elektrickým ovládaním, nezabudnite odpojiť akumulátor.
Ako začať?
Ak už máte všetko pripravené, môžete prejsť k samotnému upratovaniu a čisteniu. Zo všetkého najskôr sa všeobecne doporučuje otvoriť autu všetky dvere a kufor. Ako prvé vyberte von z auta autokoberce a všetok možný neporiadok zo všetkých priehradiek, všetky obaly od jedla zapadnuté pod/medzi sedadlami vyberte a dajte preč z auta. Inak povedané, odstráňte všetok neporiadok čo ide vybrať rukami.
Autokoberce a ich čistenie
Následne môžete prejsť k čisteniu autokoberčekov. Tak, ako aj v prípade klasických kobercov v domácnosti, ich najskôr vyprášte v dostatočnej vzdialenosti od auta. Potom je možné prejsť k vysávaniu. Na vysatie stačí bežný vysávač, ktorým odstránite prach, nečistoty a iné nežiadúce veci z koberčeka. Ak by sa vám nedarilo koberčeky poriadne vyčistiť, použite rukoväť vysávača alebo kefu na koberce.
Po úspešnom povysávaní je potrebné aplikovať čistiaci prostriedok. Dnes už je dostať veľké množstvo rôznych typov čistiacich prostriedkov určených na túto potrebu a je na vás, pre aký typ sa rozhodnete. Je ale vhodné prispôsobiť čistiaci prostriedok na konkrétny typ materiálu, z ktorého sú koberčeky vyrobené.
Čistiaci prostriedok následne aplikujte a pomocou kefy ho rozotrite po celej ploche, pričom nezabudnite na okraje a kúty koberca. Potom necháte prostriedok pôsobiť a následne prejdete k vypláchnutiu kobercov čistou vodou. Je potrebné sa uistiť, aby na kobercoch nezostal žiaden pozostatok čistiaceho prostriedku, a bol tak riadne opláchnutý.
Nakoniec, keď sú koberce čisté a vypláchnuté, musíte ich dobre vysušiť. Môžete ich nechať sušiť prirodzene na slnku alebo v miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu. Ak sa chcete predsa len uistiť, že sú koberce dokonale suché, môžete použiť aj vysávač s funkciami sušenia.
Vysávanie podlahy
K tejto činnosti je možné pristúpiť ideálne počas sušenia koberčekov. V týchto priestoroch sa pravdepodobne stretnete s jemným štrkom alebo pieskom, s čím si váš vysávač hravo poradí. Na túto činnosť je vhodné zvoliť úzky vysávačový nadstavec, s ktorým ľahko zájdete do medzier medzi sedačkami a stredovým tunelom.
Tip: Viete, ako si vybrať vhodný vysávač nielen na povysávanie auta?
O niečo namáhavejšie to môže byť, ak máte napríklad psa, a musíte si tak poradiť so psími chlpami. Ale aj na to nájdete špeciálny nadstavec. Ak máte povysávanú podlahu, nezabudnite prejsť k zadnej časti auta, a povysávajte tak aj dno kufru. Každopádne, táto fáza je primárne určená na to, aby ste z podlahy dostali všetky nečistoty.
Vyčistenie sedadiel
Keď už máte v ruke vysávač, môžete ľahko prejsť k sedačkám. V prípade, že nezvažujete vybratie sedadiel z vozidla a rozhodli ste sa vyčistiť sedadlá zvnútra môžte postupovať nasledovne:
- Odstráňte všetky predmety z povrchu sedadiel – ide napríklad o vrecká, vankúšiky, kožené popruhy atď.
- Použite vysávač alebo kefu – na odstránenie viditeľného prachu a nečistôt z povrchu sedadiel.
- Vyberte správny čistiaci prostriedok – v tomto kroku je potrebné zvážiť, z akého materiálu sú vaše sedadlá vyrobené, a prispôsobiť tak tomu aj výber správneho čistiaceho prostriedku. Pre látkové sedadlá sa môžu použiť bežné prostriedky, ale u kožených by ste mali použiť špeciálne čistiace prostriedky pre kožu.
- Aplikujte čistiaci prostriedok – jednoducho postupujte podľa pokynov na obale a nechajte čistiaci prostriedok pôsobiť niekoľko minút. Následne pomocou kefy alebo handričky odstraňujete z povrchu sedadiel rôzne škvrny a nečistoty.
Po skončení čistenia odstránite čistiace prostriedky z povrchu sedadiel, a to ideálne čistou handričkou a vodou. Potom už len necháte sedadlá vyschnúť.
U čistenia sedadiel je ale potrebné mať na pamäti, že rôzne typy sedadiel si vyžadujú aj rôzne postupy čistenia. Preto je dôležité dodržiavať návody na čistenie od výrobcu sedadiel alebo používať čistiace prostriedky určené pre konkrétny typ materiálu.
Čistenie okien
U okien sa všeobecne doporučuje, aby boli tou poslednou položkou pri čistení interiéru auta. Je to hlavne z toho dôvodu, aby ste si ich počas upratovania zbytočne nezaprášili a nezašpinili. Asi netreba pripomínať dôležitosť čistenia okien, hlavne čelného skla.
Pri čistení okien je potrebné myslieť na to, aby sa čistili nielen zvonku ale aj zvnútra. Predsa len, ani v kvalitnej automyčke sa vám nedostane vyčistenie okien zvnútra. Rôzne fľaky, škvrny, prach alebo aj odtlačky prstov môžu výrazne znížiť viditeľnosť vodiča a môžu viesť k nebezpečnému oslneniu na priamom slnečnom svite.
Na dokonalé odstránenie týchto vecí zhoršujúcich viditeľnosť a ohrozujúcich bezpečnosť vodiča sa používajú špeciálne spreje na okná. Po zakúpení toho správneho prípravku jednoducho nanesiete pár kvapiek na mäkkú handričku a dôkladným leštením vyčistíte šmuhy.
Čelné sklo sa naopak doporučuje čistiť ešte predtým, ako dávate do poriadku palubnú dosku. Je to jednoducho z toho dôvodu, aby ste si ju zbytočne nepokvapkali a nerobili si tak zbytočnú robotu.
Vyčistite palubnú dosku
Čistenie palubnej dosky je možné považovať za nenáročnú a rýchlu záležitosť. Vaša palubná doska je s odstupom času zapadnutá prachom a zostávajú na nej viditeľné odtlačky prstov, a preto si aj palubná doska vyžaduje pravidelnú starostlivosť.
Správne čistenie palubnej dosky v aute závisí od materiálu, z ktorého je doska vyrobená. Predstavíme vám niekoľko spôsobov, ako ju môžete vyčistiť:
- Plastové palubné dosky – väčšina moderných áut má plastové palubné dosky. Na čistenie stačí použiť mäkkú handričku, jemný čistiaci prostriedok a vodu.
- Kožené palubné dosky – na koženú palubnú dosku by ste mali použiť špeciálne čistidlá na kožu. Použite mäkkú handričku na čistenie, aby ste zabránili poškodeniu kože. Nezabudnite pred použitím akéhokoľvek čistidla na kožu skontrolovať jeho zloženie a použitie.
- Drevené palubné dosky – u tohto typu použijete mäkkú handričku a špeciálne čistiace prostriedky na drevo. Neodporúča sa ale použiť vodu, pretože to môže spôsobiť poškodenie dreva.
Nezabudnite na klimatizáciu
Mnoho ľudí to ani netuší, ale aj klimatizácia si vyžaduje pravidelné čistenie. Ideálne sa doporučuje čistiť klimatizáciu jeden krát za pol roka. V opačnom prípade riskujete obmedzenie jej účinnosti a tiež znižujete jej životnosť. A čo je najdôležitejšie, nevyčistená klimatizácia môže byť škodlivá vášmu zdraviu. Je to hlavne z toho dôvodu, že vo výparníkoch sa vďaka kondenzovanej vode darí rôznym baktériám a mikroorganizmom, ktoré následne vdychujete.
Nato, aby ste efektívne vyčistili klimatizáciu, je potrebné si zadovážiť set dezinfekcií a čistenia klimatizácie cez ventiláciu. Samotné čistenie nevyžaduje nijak veľké zručnosti a je hotové približne za 1 hodinu.
Postup je jednoduchý. Najskôr sa pustíte do čistenia klimatizačného filtra, v ktorom sa zachytáva prach, peľ a iné nečistoty, ktoré vstupujú do klimatizácie. Tento filter sa nachádza za dashboardom alebo pod kapotou, pričom jeho vybratie je jednoduché, a nemusíte sa tak ničoho obávať. Následne už len použijete správny čistiaci sprej, ktorý vstreknete do systému klimatizácie, což vám umožní odstrániť všetky baktérie a nečistoty.
Venujte sa aj poťahom
Čistenie poťahov v aute môže byť zložitá úloha, najmä, ak sa na nich nachádza veľa škvŕn a nečistôt. Tu sú niektoré tipy, ako môžete postupovať pri čistení poťahov na aute:
- Odstráňte väčšie nečistoty – ak sú na poťahoch väčšie nečistoty, ako napríklad zvyšky potravy alebo bahno, odstráňte ich suchým štetcom alebo vysávačom.
- Použite špeciálny čistič – existuje mnoho špeciálnych čističov na čistenie poťahov v aute, ktoré sa dajú zakúpiť v obchodoch s autodoplnkami alebo na internete. Tieto čističe sú zvyčajne navrhnuté tak, aby odstránili rôzne druhy škvŕn a nečistôt z poťahov. Pred použitím čističa si vždy pozorne prečítajte návod na použitie a postupujte podľa pokynov výrobcu.
- Vyčistite švy – švy na poťahoch sa môžu tiež veľmi ľahko zašpiniť a znečisťovať. Na ich čistenie použite štetec alebo zubnú kefku a špeciálne čistiace prostriedky na čistenie švov.
- Vysušte poťahy – po čistení poťahov ich nechajte vyschnúť na vzduchu. Ak sú poťahy príliš mokré, môžu sa stať náchylnými na plesne a zápachy.
Je dôležité mať na pamäti, že každý typ poťahov v aute môže vyžadovať odlišný postup čistenia. Existujú rôzne poťahy a poťahové látky, a preto by ste mali skontrolovať návod na starostlivosť a čistenie, ktorý ste dostali pri kúpe auta, alebo kontaktovať odborníka na čistenie poťahov, aby vám poradil, aký postup použiť.
Podstatná je aj vôňa
Po tom, ako je vaše auto už kompletne umyté a čisté, je čas sa trošku zamerať aj na vôňu. Zadovážiť si môžete rôzne voňavé “stromčeky” alebo aj rôzne dizajnové obaly, ktoré buď pripevníte na ventiláciu, alebo ich jednoducho položíte do priehradky. Skrátka, možností je v tomto prípade veľa.
Čomu sa vyvarovať a ako udržiavať v aute poriadok?
Ako tu už bolo mnoho krát spomenuté, poriadok v aute je užitočný nielen z estetických dôvodov, ale aj z hľadiska bezpečnosti vodiča a jeho pasažierov. Či už sa jedná o len tak hodenú fľašu, neupevnené tašky z nákupu, či jednoducho voľne hodené predmety, ktoré môžu spôsobiť značné obmedzenie v ovládaní auta.
Napríklad aj taká zapadnutá fľaša, môže spôsobiť nečakané problémy, akými sú napríklad nechcené posunutie sedadla vpred resp. vzad, čo môže vyústiť do nepríjemnej situácie. U vysokého vodiča tak môže dôjsť k tomu, že sa môže natlačiť na prístrojový panel, a naopak o nízkeho, že nedočiahne na pedále.
Častým problémom môže byť aj to, že sa nejaký predmet skotúľa pod pedále a svojou veľkosťou ich dokáže zablokovať, čím sa vodič môže veľmi ľahko dostať do nebezpečnej situácie.
Taktiež sem môžeme zaradiť aj zbytočné umiestňovanie predmetov na palubnú dosku. Tieto predmety môžu svojim aj minimálnym pohybom odpútavať pozornosť vodiča, pretože naše oko ich počas jazdy podvedome sleduje. Okrem toho môžu aj vytvárať odrazy v čelnom skle, čo pre vodiča tiež nemusí byť nič príjemné.
A čo údržba auta?
Veľa ľudí o údržbe auta ani moc nerozmýšľa, až kým nenastane nejaký problém. No vtedy už môže byť neskoro. Pravidelnou kontrolou vozidla dosiahnete to, aby vaše auto vydržalo čo najdlhšie, a naviac tak predídete nákladným opravám v budúcnosti. Poznáte tipy na základnú údržbu auta?
Pri údržbe auta sa v prvom rade dbá na pravidelnú výmenu oleja a kontrolu pneumatík, kde treba dávať pozor na znížený tlak v pneumatike, ktorý vedie k ich rýchlejšiemu opotrebeniu. Zamerať sa treba aj na kontrolu brzdového systému a platničiek a taktiež na kontrolu stavu batérie. Každopádne, sú toto len niektoré z mnohých tipov, ktorými si zabezpečíte, aby sa vaše auto udržiavalo v dobrom stave.
Ako na udržiavanie poriadku v aute
Ľudia dnes majú množstvo výhovoriek, ktorými by ospravedlnili neporiadok v ich aute. Niekto sa vyhovorí na deti, druhí naopak hovoria, že na to jednoducho nemajú čas. V drvivej väčšine prípadov však auto postupne zapratávame úplnými zbytočnosťami a nepotrebnými drobnosťami, ktoré len presúvame z jedného miesta na druhé, ale vôľu na to ich vyhodiť nemáme.
Pomerne dosť častým príkladom býva odkladanie vecí do kufra. Ak neviete kam daný predmet dať a momentálne ho nie je nijak potreba, tak ho jednoducho hodíte do kufra a už sa viac nestaráte. Postupom času sa tak kufor môže zmeniť na menšie smetisko, ktoré budete voziť so sebou, nehovoriac o tom, že sa vám kufor môže úplne zbytočne zašpiniť.
Pritom riešenie je úplne jednoduché. Aspoň raz za čas (kľudne raz za 2 týždne), urobte menšiu revíziu vášho kufra, pretrieďte čo je a čo nie je potrebné a vyberte odtiaľ všetko čo nepotrebujete.
Samozrejme kufor nebýva jediným problémom. Podobne sa týmto spôsobom plnia aj úložné priestory v prednej časti auta, a to napríklad okuliarmi, cigaretami, perami, žuvačkami, rôznymi obalmi, fľaškami a pod. Na jednu stranu sa v tomto prípade nejedná o úplne zbytočnosti, ale vaša priehradka ostane zrazu úplne plná, a keď budete chcieť niečo nájsť, tak to jednoducho nenájdete.
Je preto vhodné, aby ste si nejakým svojským spôsobom zorganizovali interiér vášho auta. Každý z nás koniec-koncov chce, aby vnútrajšok auta ostal čistý, uprataný a prehľadný, v ktorom nájdeme všetky potrebné veci, a to bez menších problémov. Vo výsledku sa tak sami sebe poďakujete a budete sa vo vašom aute cítiť omnoho príjemnejšie.
Čo sa práve naopak má v aute vyskytovať?
Netreba zabúdať ani na povinnú výbavu vozidla. Povinná výbava v aute závisí od legislatívnych požiadaviek v danom štáte alebo krajine.
Medzi základné prvky povinnej výbavy patria napríklad bezpečnostné pásy pre vodiča aj cestujúcich, trojuholníky na signalizáciu nebezpečného miesta na ceste, svetlá na osvetlenie cesty a signalizáciu smeru jazdy, značky na vozidle s informáciami o aute a núdzová sada náradia pre opravu počas jazdy.
Dlhé roky bola povinnou výbavou aj reflexná vesta, avšak v roku 2018 bola vyhláška novelizovaná a vesta bola zo zoznamu vymazaná. Každopádne sa doporučuje, aby bolo vo vozidle toľko viest, kolko je pasažierov.
Tip: Viete, ako sa starať o reflexnú vestu v aute?
Záver
Myslite na to, že auto ocení vašu pozornosť, a že pri jazde sa vďaka vašej starostlivosti budete cítiť oveľa lepšie. Rozhodne by ste nemali podceňovať vplyv, ktorý má čistota interiéru auta na vaše zdravie, pretože v ňom s rodinou alebo priateľmi trávite veľa času. Ako už bolo spomenuté, čistenie vlastného auta vám bude robiť radosť samému sebe. Keď uvidíte, že je všetko nablýskané a čisté, budete sa cítiť mimoriadne spokojní s vynaloženým úsilím.
A ak predsa len naozaj nemáte čas na takéto dôkladné upratovanie, zavezte auto k nejakému profesionálovi na čistenie interiérov, ktorý danú prácu odvedie za vás.