Jazdené auto zo zahraničia?

Na čo netreba zabúdať pri kúpe vozidla zo zahraničia?

Kupujete auto zo zahraničia? Zaujalo vás perfektné jazdené auto za neuveriteľnú cenu? Tento článok nie je len o lacných ojazdených vozidlách. Bez ohľadu na to, aké jazdené auto kupujete, cenové rozpätie medzi najlacnejším a najdrahším autom  je obvykle pri nákupe ojazdeného vozidla obrovské. Je lákavé siahnuť po najrozumnejšej ponuke a zvyšné peniaze minúť na niečo iné. Každý predajca automobilov má konkrétny dôvod na predaj, najmä tí, ktorí predávajú svoje autá za neprirodzené lacné ceny. Radi by sme vás upozornili na niekoľko hlavných zásad, na ktoré pri nákupe ojazdeného vozidla za nízku cenu určite nezabudnite.

 

Skryté škody na aute

Ide o rozhodne najčastejší dôvod na predaj automobilu. Obvykle to znamená, že náklady na opravy sa sčítajú až do výslednej sumy, kedy by vám bolo lepšie vybrať si iné auto – jedným z vašich cieľov musí byť vyhnúť sa tejto situácii.

 

Chybný motor auta

Toto je klasický prípad: majiteľ auta zistil, že mierny tikajúci zvuk motora bude asi niečo vážne a tak mu zostávajú dve možnosti – nákladná oprava alebo predaj auta. Často je ľahké si také problémy okamžite všimnúť – motor je nedostatočne výkonný, vydáva podivné zvuky, z výfuku vychádza množstvo dymu. Predajcovia teda iba čakajú na toho jedného človeka, ktorý nemá dostatok skúseností s automobilmi, aby odhalil prítomný problém. Nekontrolujte ojazdené autá sami a vezmite ich na kontrolu miestnemu mechanikovi. Je oveľa jednoduchšie urobiť rozumné rozhodnutia, keď niekto s vami zdieľa nestranný názor.

 

Bezpečnostné riziká vo vozidle

Každý nový automobil musí prejsť rôznymi bezpečnostnými testami a dostane hodnotenie bezpečnosti až 5 hviezdičiek. Pokiaľ však došlo k nehode automobilu a nefungujú napríklad airbagy, hodnotenie rýchlo klesá na 0 hviezdičiek. Pokiaľ bolo auto v minulosti havarované, môže sa deformovať jeho kostra, čo spôsobí stratu pevnosti karosérie. Niektorí predajcovia navyše namiesto výmeny airbagov umiestnia malé rezistory – airbagy potom nebudú fungovať, ale ani počítačová diagnostika nedokáže tento podvod identifikovať.

 

Korózia auta

Hrdza je jedným z najväčších nepriateľ automobilov. Akonáhle sú oceľové blatníky, dvere a panely vystavené vode a kyslíku, začnú hrdzavieť. Koróziu možno opraviť celkom ľahko, pokiaľ ju ošetríte okamžite po zistení prvých známok. Mnoho majiteľov automobilov však túto skutočnosť ignoruje – ide ale o problém, kedy sa v dieloch a ráme karosérie vytvoria obrovské, doslova nefixovateľné otvory.

 

Životne dôležité systémy v aute nefungujú

Keď sa rozhodnete skontrolovať podozrivo lacné ojazdené auto, nezabudnite tiež skontrolovať, či všetko funguje správne. Povedzme, že auto, ktoré vás zaujíma, je oveľa lacnejšie ako ostatné a všetko sa zdá byť v poriadku – žiadne známky korózie, motor beží ako nový, interiér je pekný a svieži. Ale vyskúšali ste systém pohonu všetkých kolies, pokiaľ ide napríklad o SUV? Ste si naozaj istí, že všetky elektronické systémy fungujú tak, ako majú? Predajca vám bezdôvodne nedá svoje auto za najnižšiu cenu.

 

Negatívna história vozidla a príliš veľa najazdených kilometrov

Prejdime k problémom, ktoré nemožno opraviť – negatívne histórie vozidla a príliš veľa najazdených kilometrov. Vďaka rôznym registrom z celého sveta dokáže VIN každého vozidla prezradiť mnoho údajov, ako je história servisu vozidiel, správy o škodách, historické fotografie, záznamy o krádežiach, predchádzajúci majitelia, dokonca aj bežné poruchy, špecifické pre daný model. Stojí za to skontrolovať správu o histórii vozidla, pretože niektoré problémy môžu byť zásadné. Mnoho ľudí si napríklad kupuje ukradnuté autá bez toho, aby o tom vedeli, aj keď sú tieto informácie často uložené práve vo VIN čísle vozidla. Toto číslo tiež odhaľuje údaje o minulých účeloch vozidiel, ako sú polícia, taxi, požičovňa automobilov – to by tiež mohlo byť dôvodom nízkej ceny. Pri nákupe ojazdeného vozidla neriskujte. Absolvujte riadnu skúšobnú jazdu, skontrolujte, či motor beží hladko a stále produkuje slušný výkon. Otestujte všetku elektroniku, spínače, skontrolujte známky prítomnej korózie alebo zlú karosériu a vždy majte so sebou správu o histórii vozidla. Je neobvyklé, že ľudia predávajú dobré autá za nízke ceny, takže určite venujte nejaký čas tomu, aby ste sa presvedčili, že ste naozaj jeden z tých šťastných, ktorému sa to podarilo.

 

Zaujali Vás naše myšlienky?

Zoznámte sa aj s našimi službami.

 

MULTI Autobazár

  • Výkup vozidla s dosahom po celom Slovensku
  • Ponuky od auto predajcov za výkup vozidla v hotovosti
  • Garancia vrátenia peňazí v prípade nedodania minimálne troch ponúk

STK online

  • STK Pick Up
  • Technická kontrola
  • STK komplet

Overenie vozidla

  • Overenie vozidla Basic
  • Kompletné overenie vozidla v krajine vývozu
  • previerka blokácií, pátrania
  • previerka škodových udalostí