Kupujete auto? Stočené kilometre sa dajú odhaliť

Stáčanie kilometrov a úprava histórie vozidla sú v strednej a východnej Európe veľmi obľúbenou praktikou pri obchodovaní s jazdenými autami. Ak ste sa rozhodli kúpiť auto zo zahraničia, nemali by ste zabudnúť na dôkladné overenie vozidla. Ako ale na to? Reálny stav tachometra, prípadne zásahy overíte laicky iba veľmi ťažko.

Za posledné roky v dôsledku pandémie ochorenia Covid-19 a invázie Ruska na Ukrajinu pocítili výrobcovia automobilov veľké komplikácie v dodávkach materiálov pre výrobu nových automobilov. To má za dôsledok spomalenie výroby, predĺženie čakacej doby na nové vozidlo a samozrejme aj zvýšenie cien áut. Ak potrebujete kúpiť auto čo najrýchlejšie a výhodne, super cestou je kúpa jazdenky. Dôležitým slovíčkom je ale výhodne. Pri veľkej časti jazdených vozidiel totiž dochádza k úprave histórie vozidla, aby bolo auto lákavejšie a samozrejme dobré parametre, málo najazdených kilometrov a výhodná cena sú lákadlom pre každého.

Na základe zrealizovaného prieskumu založeného na takmer 900 000 kontrolách histórie automobilov od roku 2021 je dokázané, že krajiny strednej a východnej Európy majú v úprave histórie jednoznačne prvenstvo. V Lotyšsku sa jedná o viac ako 24% vozidiel, Rumunsko získalo takmer 20% úprav histórie vozidla a napríklad Slovensko sa umiestnilo na dvadsiatom mieste s viac ako 10%. Tieto čísla hovoria za všetko. Dopyt po autách stúpa, výroba klesá a lákavé ponuky na jazdené vozidla získavajú na popularite.

Ako na auto z dovozu?

V prípade auta z dovozu to je kúsok jednoduchšie, ako priamo kúpa na Slovensku. Vo väčšine prípadov je k autu rozsiahlejšia dokumentácia a aj neodborným overením dokážete objaviť nezrovnalosti. Vždy je potrebné sa zamerať na protokol o vykonaní STK, alebo dokumentáciu z poisťovne v ktorej sa uvádza aj stav najazdených kilometrov.

Medzi štandardné úpravy v histórii vozidla patrí aj falšovanie servisnej knihy, čiže na toto sa nemôžete spoliehať.

Najspoľahlivejší spôsob overenia vozidla?

Počas rokov vývoja obchodu s jazdenými autami vznikli medzinárodné organizácie, ktoré sa snažia docieliť čo najvyššiu transparentnosť a prístup k informáciám pre všetkých. Môže sa vám zdať, že 20€ za pár informácií je neprimeraná cena, no v prípade kúpy auta v hodnote 10 000€ a viac dokáže týchto pár Eur zachrániť ďalšie výdavky. Jedná sa totiž o rozsiahle databázy obsahujúce množstvo dát z desiatok krajín. V týchto databázach nájdete informácie o registrácii vozidla, kontrolách, poistných udalostiach, ale aj vzťahoch voči leasingovým spoločnostiam a podobné, veľmi dôležité údaje. Overenie histórie vozidla zaberie iba pár minút a potrebujete k tomu jediný údaj. VIN vozidla. Práve preto je overenie vozidla na základe VIN jednou z najpoužívanejších metód, ako získať reálne údaje. VIN je možné prirovnať k rodnému číslu človeka a preto je v prípade každého vozidla jedinečné.

Bez akýchkoľvek problémov sa môžete dostať k výhodnej kúpe auta, ktoré je ale v pátraní, má neukončené vlastnícke väzby v krajine pôvodu, alebo má za sebou totálnu likvidáciu. Takéto vozidlo sa pri najbližšej možnej nehode stáva pojazdnou truhlou, keďže konštruktérske bezpečnostné prvky už nie sú v poriadku a nedokáže vás ochrániť.

Je to jednoduchá matematika. 20€, alebo život?